This post is part of a series, Real Food Economics 101. The series covers the cost of real food and applying the 80/20 rule to managing your time and money in the kitchen in depth. Click here to start at the beginning.
I’ve had a few questions come up about the details of what we were eating to get by on $6.25 a day. A few seemed skeptical that this figure is correct. I thought that today, we could go over it in some detail. Now, mind you, I’m mining my memory to recall the details of what our meals were like, since the figure is based on the previous years food expenses. I am quite sure the figure is correct though. I keep very careful records :-).
The Conversation is Happening on YouTube
While comments are off on the blog, they are open on YouTube. Drop by and let us know what you thought!
Granny's Vital Vittles on YouTube